KIA Sorento

Foto: www.kia-press.czCrossover SUV střední kategorie vyprodukovala Kia v Jižní Korei v roce 2002. Výroba pokračovala až do roku 2009, kdy nastoupila generace druhá, která se vyrábí dodnes. Předností je pohon 4×4 a variabilní interiér, Kia Sorento má také skvělé jízdní vlastnosti, a to i v náročném terénu. Jméno je odvozené od města Sorrento v Jižní Itálii, případně může odkazovat na pohoří v San Diego nebo několik měst v USA. Stejně jako i jiné modely Kia byl i Sorento hodnocený v crash testech společnostmi Euro NCAP a australským ANCAP a získal nejvyšší známku bezpečnosti. V USA v US NCAP dostal čtyři hvězdičky z pěti.

První generace

První generace nabídla dva typy převodovek, 5stupňovou manuální, respective 4/5stupňovou automatickou. Kia Sorento byla vybavená motorem od Hyundai 3.5L V6 DOHC s kvalitním výkonem 143 kW. Sportovní provedení nabízené pro model LX přidávalo do výbavy množství vylepšení, jako např. slitinová kola, kožený interiér, střešní nosič nebo dálkové centrální zamykání. Standardem všech modelů byly kotoučové brzdy na všechna kola, ABS a 80litrová palivová nádrž. Zvláštní je podvozek, protože má tzv. žebřinovou strukturu, která se často vyskytuje u nákladních aut a dodává jim tuhost. V roce 2007 prošel Kia Sorento několika vylepšeními, přeslo od motoru 3,5L Sigma k motoru 3,8L Lambada, čímž se zdvojnásobila tažná síla. Další facelift masky přišel v roce 2009.

Druhá generace Kii Sorento

Redesignované Sorento s označením XMA uvedli na trh v Jižní Korei v roce 2009. Byl to první automobile od KIA, který se měl vyrábět i v USA, už s novou masku chladiče, tzv. Tigre Nose, tygřím nosem). Charakterizoval ho čtyřválcový motor, zavěšení předních i zadních kol, snížená váha a zvýšení výkonu.  Další velkou proměnou prošla Kia Sorento v roce 2012, změnil se přední nárazník a konzoly mlhovek i světlomety, černé pozadí vystřídala čirá optika s LED diodami. Dostupné je ve třech provedeních, LX, EX a SX. Poslední z nich je nejvýkonnější verzí s 3,5L a výkonem 206 kW. Pod kapotou Sorenta si aktuálně můžete vybrat jeden ze tří čtyřválců. Jediný zážehový benzin 2,4CVVT má výkon 128 kW a přiměřenou spotřebu od 8,5–8,8 1/100 km. Diesel 2,0 CRDi a 2,2 CRDi spotřebují 6,4–6,5 l, podle typu pohonu a převodovky.

Be Sociable, Share!